Mažeikių gamyklos modernizavimo projektas subūręs 2 kompanijų specialistus

28 lapkričio, 2022
2021-ųjų rudenį lenkiško kapitalo naftos perdirbimo įmonė „Orlen Lietuva“ pasirašė rangos sutartį su tarptautine energetikos paslaugų bendrove „Petrofac Ltd“ dėl giluminio naftos perdirbimo įrenginio Mažeikiuose modernizavimo. Užsienio bendrovei lokalizuoti projektą padeda TEC Industry specialistai. Darbų užkulisiais dalijasi TEC Industry verslo plėtros vadovas Donatas Čerkevičius bei projektų vadovas Vytenis Praninskas

 

Didžiausia istorijoje Lenkijos kapitalo investicija Lietuvoje

Įsibėgėja daugiau nei pusės milijardo eurų vertės giluminio naftos perdirbimo įrenginio Mažeikiuose modernizavimo projekto įgyvendinimas. Jį kartu su partneriais Lietuvoje, įmone TEC Industry, vykdo Jungtinės Karalystės įmonė „Petrofac Ltd“.

AB „ORLEN Lietuva“ veikiančioje naftos produktų perdirbimo gamykloje pradedama statyti naują naftos produktų perdirbimo (katalizinio krekingo) įrenginį, kuris leis patobulinti naftos perdirbimo procesą ir išgauti švaresnius naftos  produktus. „Plyname lauke bus pastatytas įrenginys, jį aptarnaujantys įrenginiai bei pastatai, kurie leis „Orlen Lietuva“ didelio sieringumo mazutą paversti vertingesniais naftos produktais, dirbti efektyviau ir pagerinti įmonės konkurencingumą naftos rinkoje prisitaikant prie rinkos dalyvių poreikių bei naujų taršos reikalavimų, – pasakoja D. Čerkevičius.

Siekiant dirbti su tokio dydžio tarptautinio lygio įmone, TEC Industry teko įdėti nemažai pastangų. „Buvome gerai susipažinę su šiuo projekto niuansais, nuolat sekėme įvykių eigą, bendravome su kitais projekto dalyviais ir dėjome visas pastangas, norėdami prisijungti“, – teigia TEC Industry projektų vadovas. Pasak jo, pagrindinis uždavinys buvo per gana trumpą laiką suburti kompetentingų specialistų komandą ir juos išsiųsti į Dubajų. „Nuo žodinio susitarimo arba, kitaip tariant, rankos paspaudimo iki komandos išsiuntimo svetur, turėjome nepilną savaitę“, – šypteli. Ir nors pirmieji komandos vizitai tikrai buvo labai sudėtingi: „pradedant Covid pandemijos saugumo klausimais, baigiant darbinio inventoriaus atsargomis… Tačiau ilgainiui kolegų nuotaikos keitėsi ir jiems vis labiau patiko ši patirtis, todėl dabar komandos nariai vis paklausia, kada vėl keliausime į kurį nors Petrofac ofisą, ar tai būtų Petrofac ofisas Mumbajuje ar Dubajuje, ar kitame mieste“, – dalijasi V. Praninskas.

Projekto lokalizacija ir TEC Industry specialistų indėlis

TEC Industry Lietuvoje veikia kaip britų įmonės „Petrofac Ltd“ vietinis projektavimo partneris ir teikia visapusišką pagalbą projekto rengimo metu. „Atliekame projekto lokalizaciją – paaiškiname Lietuvoje galiojančius statybos įstatymus, projektavimui keliamus reikalavimus, supažindiname su vietine statybų specifika, šalyje galiojančiais reglamentais, taisyklėmis ir pan. Kitaip tariant, esame bendrovės „Petrofac Ltd“ projektavimo partneris Lietuvoje“, – paaiškina verslo plėtros vadovas D. Čerkevičius.

Mažeikių gamyklos modernizavimo projektas – svarbi Lietuvos energetikos infrastruktūros dalis, tad prie jo dirba gausus būrys savo srities profesionalų. Pasak D. Čerkvičiaus, vien „Petrofac Ltd“ biure prie šio projekto darbuojasi daugiau nei keli šimtai specialistų. „Nemaža dalis mūsų biuro darbuotojų taip pat vienaip ar kitaip yra prisilietę prie šio projekto. Su kolegomis iš užsienio bendraujame nuotoliniu būdu – tariamės, konsultuojamės, sprendžiame iškilus klausimus. Sujungę „Petrofac Ltd“ patirtį ir know-how sprendimus su TEC komandos žiniomis ir profesionalumu, kartu siekiame vieno tikslo – sėkmingo projekto įgyvendinimo.“ Darbus įmonės pradėjo 2021-ųjų gruodį su tikslu pateikti projektą ekspertizei ir gauti statybų leidimą iki vasaros. „Mums pavyko įgyvendinti darbus per nustatytą terminą ir tęsiame juos toliau“, – džiaugiasi specialistas. Darbus numatoma baigti iki 2024-ųjų metų pabaigos.

Projektas ypatingas ne tik savo dydžiu, sudėtingumu, bet ir specialistų įvairove. „Iki šio projekto pradžios buvo keletas kolegų su kuriais teko keletą metų bendrauti ir bendradarbiauti tik nuotoliniu būdu. Šiandien šis ratas išsiplėtė iki beveik 100 specialistų, su kuriais tenka nuolatos komunikuoti ir derinti su projektu susijusius klausimus“ – teigia V. Praninskas.

Įveikti iššūkiai suteikia progą tobulinti įgūdžius

Paklaustas apie iššūkius, su kuriais dirbant prie projekto tenka susidurti komandai, projekto vadovas sako, jog skirtinguose projekto etapuose pasitaiko skirtingų sunkumų: „Man, kaip projekto vadovui, turbūt sunkiausia yra atrasti kompromisą tarp Statytojo („ORLEN Lietuva“), Rangovo („Petrofac“) ir lietuviškų teisės aktų bei reikalavimų. Komanda per visą projekto laiką susiduria su įvairiais iššūkiais, tačiau džiaugiuosi, kad su jais pavyksta susidoroti.“ Projekto pradžioje TEC komandai nemažai nesklandumų sukėlė laiko juostų skirtumai. „Kadangi dirbome Petrofac ofise JAE, tačiau turėjome komunikuoti su vienu iš jų ofisu esančiu Indijoje bei Lietuvos specialistais, dėl laiko skirtumų darbo diena pailgėdavo 3,5 valandos ir būdavo tikrai įtempta“, – prisimena V. Praninskas.

Kitas sunkumas, kuris gana dažnai iškyla dirbant su tarptautiniais projektais, yra niuansų derinimas tarp kelių šalių. „Užsienyje nėra tokių projekto stadijų kaip Techninis ir Darbo projektas, tad ši vieta kelia didžiausius iššūkius, siekiant išaiškinti bei nurodyti partneriams, kokia forma ir kas tiksliai turi būti pateikta projektinėje dokumentacijoje“, – papildo TEC Industry projektų vadovas. Tiek jis, tiek jo kolega džiaugiasi, kad projektas skatina tiek profesinį, tiek asmeninį komandos tobulėjimą – gerina anglų kalbos žinias, komunikacijos bei laiko planavimo įgūdžius.

TEC Industry priklauso TEC įmonių grupei, kurioje taip pat yra bendrovės TEC Infrastructure ir TEC Consulting. Grupės įmonės teikia susisiekimo infrastruktūros, pramonės ir energetikos objektų projektavimo, konsultavimo, techninės priežiūros, projektų ir statybos valdymo bei kitas inžinerines paslaugas.