Naująją Liepkalnio, Žirnių g. ir Minsko pl. sankryžą projektuoja TEC Infrastructure 

1 sausio, 2020

TEC Infrastructure SĮ „Vilniaus planas“ užsakymu pradeda rengti Liepkalnio ir Žirnių gatvių bei Minsko plento sankryžos Vilniuje darbo projektą ir detalius techninius jos įgyvendinimo sprendinius. Bendrovė taip pat ruošia inžinerinių tinklų (lietaus nuotekų, apšvietimo, vandentiekio ir nuotekų šalinimo, elektroninių ryšių, dujotiekio, šviesoforinio reguliavimo) ir beveik 1,7 km atraminių sienučių darbo projektą. TEC Infrastructure rengė ir šių rekonstrukcijos dalių techninius projektus.

„Ši sankryža liko viena iš tų, dėl kurios vakarinis miesto aplinkkelis Minsko kryptimi užsikemša. Besiplečiančių aplinkinių gyvenamųjų rajonų gyventojai čia nemažai laiko praleidžia kamščiuose, o po rekonstrukcijos lengviau atsikvėps ne tik jie, bet ir visas miestas, – sako TEC Infrastructure projektų vadovas – koordinatorius Mantas Markevičius. – Objekto vieta sudėtinga inžinerinių komunikacijų atžvilgiu dėl tankiai užstatytos teritorijos. Tikrai bus daug iššūkių, kuriuos esame nusiteikę operatyviai spręsti, kad eismo pralaidumas čia būtų pakankamas ir visos rekonstrukcijos metu.“

Liepkalnio ir Žirnių gatvių bei Minsko plento sankryža bus rekonstruota į dviejų lygių sankryžą. Keturių eismo juostų ir daugiau kaip 800 metrų ilgio Žirnių g. ir Minsko pl. dalis atsidurs tunelyje, o virš jų bus įrengta šviesoforais reguliuojama Liepkalnio gatvės sankryža. Sankryžoje bus pastatytas daugiau kaip 23 m ilgio ir 78 m pločio viadukas. Šią sankryžą kasdien kerta daugiau kaip 60 tūkst. transporto priemonių.

Planuojama, kad atliekant šių gatvių bei sankryžos rekonstrukciją bus sutvarkyta apie 2,2 km važiuojamosios dangos, rekonstruota 1,5 km vandentiekio, 918 metrų nuotekų tinklų, paklota 8,3 km apšvietimo kabelių, įrengta apie 5,3 km lietaus nuotekų tinklų ir 1,7 km ilgio atraminės sienutės.

TEC Infrastructure partneriai šiame objekte yra UAB „Inžineriniai projektai“ ir MB „Tinklų projektai“. Daugiau nei 8 mln. eurų projektui įgyvendinti skirs Vilniaus miesto savivaldybė, likusius 22 mln. – Vyriausybė. Projektą planuojama įgyvendinti iki 2020 metų pabaigos.

Nuotrauka: madeinvilnius.lt