Verslo aplinką vertinančiame Pasaulio banko „Doing Business 2020“ reitinge Lietuva nuo pernai pakilo trimis pozicijomis ir pasiekė 11 vietą tarp 190 valstybių. Tai aukščiausia šalies vieta nuo 2002 metų sudaromame reitinge. Tarp 28 ES valstybių Lietuva užima 4 vietą ir nusileidžia tik Danijai, Jungtinei Karalystei ir Švedijai.
Geriausiai Lietuva buvo vertinama turto registravimo srityje – 4 vieta, sutarčių vykdymo srityje skirta 7 vieta, o pagal statybų leidimų gavimą – 10 vieta.
Lietuvos banko ir Statistikos departamento duomenimis, sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje 2018-ųjų pabaigoje siekė 15,5 mlrd. eurų – 4,6 proc. daugiau nei prieš metus. Tarp 2018 metais pritrauktų investicijų 17 proc. sudaro investicijos į apdirbamąją pramonę, iš jų – ir statybas.
Bendrovės TEC Consulting specialistai ne pirmus metus padeda Lietuvoje investuojančioms įmonėms valdyti statybos projektus: čia sėkmingai kyla Vokietijos koncernui „Nordzucker Group“ priklausančios „Nordic Sugar Kėdainiai“ katilinė, Tarptautiniame Kauno oro uoste pradedamas statyti Airijos bendrovės „Maas Aviation“ orlaivių dažymo angaras, baigiami projektavimo darbai Vokietijos bendrovės „Linde AG“ techninių dujų gamykloje Kėdainių LEZ‘e.
Kaip užsienio investuotojams gali padėti TEC Consulting, kalbamės su bendrovės verslo plėtros vadovu Mantu Bikniumi. Jis teigia, kad statybos gali būti paprastos, jei dirbi su specialistais.
Ką konkrečiai galite patarti ir pasiūlyti užsienio investuotojams, planuojantiems plėtrą Lietuvoje?
Pirmiausia investuotojams patariame gerai įsigilinti į Lietuvos techninę bei statybinę įstatyminę bazę – šios žinios padeda suvaldyti statybos terminus bei planuojamas investicijas. Kitas patarimas – iš anksto įvertinti galimus projekto vystymo scenarijus. Taip taupomas projekto vykdymo laikas.
Nors TEC Consulting specializacija – statybų projektų valdymas, užsienio investuotojams galime padėti nuo pirmųjų žingsnių: rengiame galimybių studijas, analizuojame įėjimo į rinką sąlygas, teisinę bazę, parengiame pirminį projekto biudžetą ir grafiką, įvertiname investicijų atsipirkimą. Mūsų grupės įmonės projektuoja pramonės, energetikos, infrastruktūros objektus, o TEC Consulting teikia daugiau projekto valdymo paslaugų: prižiūrime projektavimą, padedame išrinkti rangovus, koordinuojame ir kontroliuojame jų veiklą, pasirūpiname statybos leidimu, parenkame reikalingą įrangą, prižiūrime vykstančias statybas, teikiame techninės priežiūros paslaugas.
Taigi – galime padėti jau nuo svarstymo investuoti į Lietuvą, konkretų jos regioną ar sritį iki pastatyto objekto atidavimo vertinti atsakingoms institucijoms.
Ar to negali padaryti patys investuotojai?
Yra ne vienas kelias, kaip valdyti savo investicijas. Tai priklauso ir nuo užsakovo turimos komandos, jo patirties mūsų šalyje ar statybose. Kai kurie užsakovai mums patiki visą projekto valdymą, kai kuriems teikiame tik projektavimo užduoties parengimo, techninės priežiūros, auditavimo ir panašias pavienes paslaugas. Dirbame ir pagal generalinės rangos modelį, galime pasiūlyti ir EPCM (angl. Engineering, Procurement, Construction and Management) paslaugas.
Svarbiausia, kad mūsų grupės specialistų turima 17 metų patirtis šioje srityje leidžia pasiekti rezultatą greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis, o užsakovas gali likti susikoncentravęs į pagrindinę savo veiklą.
Kuo skiriasi generalinės rangos modelis nuo EPCM?
Esminiai skirtumai – užsakovo įsitraukimo lygis, proceso lankstumas bei galutinė statybos kaina.
Dirbant pagal generalinės rangos modelį kartu su užsakovu mes paruošiame projekto konceptą, rengiame ir vykdome projektuotojo ir generalinio rangovo atrankas, vėliau prižiūrime projektavimą, dalyvaujame ir koordinuojame generalinio rangovo darbą statybvietėje, teikdami rekomendacijas bei atlikdami techninę priežiūrą. Taip pat padedame gauti statybos leidimą, baigti statybos procedūras, sutvarkome nuosavybės bei kitus dokumentus.
Dirbant pagal paslaugų modelį EPCM (angl. Engineering, Procurement, Construction and Management), užsakovas tiesiogiai dalyvauja priimant sprendimus, pasirašo sutartis su projektuotojais ir atskirų dalių rangovais, t. y. visuose procesuose dirbame kartu su klientu kaip viena komanda. Kiekvienam etapui ieškome kompetentingiausios komandos reikiamiems darbams atlikti, tinkamiausių inžinerinių sprendinių ir įrangos. Dar vienas privalumas – darbai vyksta etapais pagal užsakovo poreikius ir galimybes, pats užsakovas gali kontroliuoti statybas, nominuoti rangovus ir bet kada keisti procesą. Šis modelis, priklausomai nuo projekto, leidžia sutaupyti iki 20% sąmatinės projekto vertės.
Apie TEC įmonių grupę
TEC Consulting priklauso TEC įmonių grupei, veikiančiai pramonės, energetikos ir infrastruktūros projektavimo, konsultavimo ir projekto valdymo srityse. Grupės narė TEC Industry teikia projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugas, TEC Infrastructure – projektavimo ir techninės priežiūros paslaugas transporto infrastruktūros srityje. Grupėje dirba 94 darbuotojai, iš kurių 70 – kvalifikuoti inžinieriai.
Nuo 2000 metų grupės įmonės yra įgyvendinusios daugiau kaip 800 projektų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje.