„TEC Infrastructure“ projektuotojų tobulėjimas: žmogiškųjų išteklių svarba

13 liepos, 2021
Pastaruoju metu, sparčiai vystantis kelių infrastruktūrai,  tiltų projektuotojo profesija keitėsi ir nuolatos tobulėjo. Skaitmeninių technologijų BIM, Lean metodologijos principų taikymas bei organizaciniai sprendimai leido prisitaikyti prie pasikeitusių rinkos poreikių, daugiau dėmesio skirti užsakovui paspartinti darbų efektyvumą, o kartu ir kokybę. Kokią įtaką tam turi taisyklingas žmogiškųjų išteklių valdymas, paaiškina Domas Čėsna – „TEC Infrastructure“ Tiltų skyriaus vadovas.

 

Projektuotojo profesijos ypatybės ir iššūkiai

Daugiau nei 15 metų patirtį šioje srityje turintis Domas žino, jog smalsumas, inovacijų bei žinių troškimas – neatsiejamos profesionalaus projektuotojų savybės. „Reikia nebijoti būti kitokiam, kūrybiškam, žvelgti į problemą iš skirtingų kampų. Juk kiekviena problema yra įdomi neišspręsta situacija, tik reikia atrasti pusę, iš kurios galima būtų prie jos tinkamai prieiti“, – teigia Tiltų skyriaus komandos vadovas. Anot jo, vienas pagrindinių veiksnių, padedantis judėti pirmyn – profesinis azartas. Jis skatina darbuotojus kartu ir tobulėti.

Paklaustas apie dažniausiai pasitaikančius iššūkius, Domas Čėsna teigia, jog daugiausia jų pasitaiko 2–3 karjeros metais. „Užtrunka, kol projektuotojas susipažįsta su darbo specifika, profesijos niuansais, veikimo procesais, problemomis bei galimais standartiniais jų sprendimo būdais.“ Pašnekovas tikina, jog kartais iššūkiu tampa ir srities, kurioje darbuotojas nori specializuotis, pasirinkimas. „Reikėtų rinktis tai, ką tu gali ir moki daryti geriausiai, kam turi polinkį, potraukį, pašaukimą – galbūt tai yra pamatų ar konstruktų skaičiavimas, modeliavimas ar visai kas kita. Verta pasvarstyti, ar labiau domina projektavimas specializuotas į metalo ar į gelžbetonines konstrukcijas. Galimybių ir pasirinkimų šioje srityje yra neapčiuopiamai daug – tereikia apmąstyti ir apsispręsti dėl konkrečios darbo krypties“, – patirtimi dalijasi Tiltų skyriaus vadovas.

Universali prezentacija apie žmogiškųjų išteklių valdymą

Gavęs pasiūlymą bendradarbiauti su „Vilnius Tech“ kokybės vadybos centru, „TEC Infrastructure“ Tiltų skyriaus vadovas Domas Čėsna susistemino dažniausiai kylančius žmogiškųjų išteklių valdymo iššūkius visame projektavimo procese ir pateikė jau praktiškai išbandytus efektyvius sprendimus. „Tikiuosi, kad mano pranešimas padės augti inžinerijos srityje dirbantiems projektuotojams, specialistams ir jų vadovams“, – sako jis.

„TEC Infrastructure“ Tiltų skyriaus vadovo Domo Čėsnos parengta žmogiškųjų išteklių valdymo prezentacija yra tinkama visiems, kas susiduria su komandiniu darbu, neprisirišant prie industrinės veiklos. „Mokomojoje medžiagoje nagrinėjami komandų formavimo ir tobulėjimo pavyzdžiai.“ Verslo profesionalų sukurti žmogiškųjų išteklių valdymo principai yra detaliai išanalizuojami ir siūlomas praktinis jų pritaikymas keliantis verslo pridėtinę vertę.

Anot Domo Čėsnos, pagrindinis principas, padedantis darbuotojui tobulėti, yra nuolatinis augimas arba kitaip sakant – siekis būti kur kas geresniam ir laimingesniam nei būta vakar. Taip pat svarbu suvokti, kad sėkmė priklauso ir nuo to, kaip dažnai ir intensyviai susiduriama su tomis pačiomis inžinerinėmis problemomis. Domas tikina, jog ilgainiui atsiranda įprotis, kuris, susidūrus su nuolat besikartojančiomis inžinerinėmis problemomis, leidžia jas spręsti vis paprasčiau ir, be abejo, efektyviau. „Reikia dirbti ne greičiau, bet protingiau“, – apibendrina Domas.

Praktinio pritaikymo galimybės

„TEC Infrastructure“ komandoje žmogiškųjų išteklių valdymo principai yra diegiami itin sėkmingai ir nuolatos. Darbuotojai mokosi iš kitų pavyzdžių, stengdamiesi nekartoti tų pačių klaidų. Taip pat įmonėje taikomas atsargų valdymo metodas, nuolatinio darbo ciklų laipsniniai tobulinimai, klaidų ir prevencijos aptikimo planavimo metodai. „Pasimokę iš vienos nesėkmingos situacijos, kuomet buvo išnaudota gerokai daugiau laiko, finansinių bei kitų išteklių nei buvo planuota, ėmėme taikyti kryptingą bei rezultatyvų resursų panaudojimą. Pavyzdžiui: niekada neatliekame nereikalingų spausdinimo darbų, neeikvojame popieriaus“, stengiamės taikyki Žaliojo LEAN strategijos principus pasakoja Domas Čėsna.

Teisingas žmogiškųjų išteklių valdymas padeda pasiekti realių (pamatuojamos naudos įmonei prasme), ilgalaikių rezultatų. Pavyzdžiui: suteikia galimybę skaičiuojamiems konkursams taikyti kitokią komercinio pasiūlymo pateikimo metodologiją, kainodarą, mažinti panaudojamų medžiagų kiekį ir didinti medžiagų įsisavinimo efektyvumą (žaliavą greičiau paversti statybos produktu). „Jeigu projektuotojas ir užsakovas yra pakankamai gerai susitvarkę su žmogiškaisiais ištekliais, t. y. žino kiekvieno iš esamos komandos narių stipriąsias savybes bei tinkamai paskirsto jų atsakomybes, tikėtina, jog lūkesčiai bus išpildyti su kaupu“.

UAB „TEC Infrastructure“ priklauso TEC įmonių grupei, kurioje taip pat yra bendrovės „TEC Industry“ ir „TEC Consulting“. Grupės įmonės teikia susisiekimo infrastruktūros, pramonės ir energetikos objektų projektavimo, konsultavimo, techninės priežiūros, projektų ir statybos valdymo bei kitas inžinerines paslaugas.